Elday

Atık Yönetimi Sempozyumu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2015 Atık Yönetimi Sempozyumu’nda, çevre bilgisi, şuuru, aklının toplumun damarlarında olduğunu belirterek, “Bu bizim yerli bir malımızdır. Bu bilgi bizim temelimizde, ruhumuzda, kimyamızda var” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TUÇEV) tarafından düzenlenen sempozyum, Antalya’nın turizm merkezi Belek’te başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bakan İdris Güllüce, çevre bilgisinin, şuurunun, aklının, idrakinin toplumun damarlarında, tarihinde olduğunu belirterek, “Bu bizim yerli bir malımızdır. ‘İlim haline getirilmemiş, tasnif edilmemiş, izahı yapılmamış’ denilirse katılırım. Ama ana omurgası bütün varlıkların hukukunu koruma ilkesi taşıyan bir milletin çocuğuyuz biz” dedi. Kendisinin bütün varlıkların hukukundan sorumlu kılan vicdani değere sahip olunduğunu kaydeden Bakan Güllüce, bütün varlıkları taştan kayaya, kertenkeleden ağaca yeryüzünde, galakside olan her şey olarak açıkladı. Bütün bunların hukuki ve vicdani sorumluğunun farkına varılmasını çocukluktan gelen bir eğitimin içinde şekillendiğini kaydeden Bakan Güllüce, “Bu bilgi bizim temelimizde, ruhumuzda, kimyamızda var” dedi.

Türkiye’nin dünyanın en hızlı kalkınan birkaç ülkesinden biri olduğunu, endüstrileşme ve gelişmeyi dünyayı kirletmeden, dünyaya zarar vermeden ve kendi alnının teriyle başaran bir ülke olduğunu anlatan Güllüce, bununla şeref duyulması gerektiğini dile getirdi. Avrupa’da gelişme ve kalkınmanın Türkiye ile mukayese edilmeyecek kadar kötü olduğunu kaydeden Bakan Güllüce, “Biz bu konuda dik dururuz. Hem çevre noktasında, çevreyi koruyarak kalkınmışızdır, hem de gelişmemiş halklara zulmederek kalkınmamışızdır, gelişmemiş ülkelerdeki coğrafyaları kirletmeden kalkınmışızdır” diye konuştu. 29 Ocak’a kadar sürecek 2015 Atık Yönetimi Sempozyumu’nun açılış oturumu Bakan Güllüce’nin konuşmasının ardından sponsorlara teşekkür plaketleri verilmesiyle sona erdi.

Diğer Etkinlikler ELDAY Çöp Şenliği Atık Zirvesi – 2014 Atık Yönetimi Sempozyumu