Elday

ELDAY Çöp Şenliği

TÜRKİYE’NİN İLK ÇÖP ŞENLİĞİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ!
Türkiye’nin ilk Çöp Şenlik’i ELDAY’ın önderliğinde çevre derneklerinin ve yerel derneklerin katılımıyla 23 Mayıs’ta Beykoz Sultaniye Park’ında gerçekleşti.
Atık ve ayrı toplama tanımları üzerinden yeni bir tür olan elektronik atık kavramının eğlenceli atölye çalışmaları ile tanıtılması için Beykoz Eğitime Destek Derneği, Dönüşüm Derneği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Yöntem ve Omurilik Felçliler Derneği ELDAY önderliğinde bir araya geldi.

Gerçekleşen etkinlikte çocuklar ve gençler dernek gönüllülerinin düzenledikleri atölyelerde atık çeşitlerini öğrenirken, atıklardan ürettikleri rüzgar gülleri, akvaryumlar, enstrümanlar gibi nesneler ile keyifli vakit geçirdiler.

Atık ve çöp kavramları arasındaki farkı öğretmeyi ve yeni bir atık türü olan elektronik atıkları tanıtmayı hedefleyen dernekler katılımdan ve gençlerin ilgisinden çok memnun olduklarını ve yaptıkları her etkinlikle gençler arasında hassasiyetin artarak ailelere de yansıdığını belirttiler.

Etkinlikte Geri Dönüşüm Kutusu Tasarımı, atıklardan kuzu, akvaryum, enstrüman, rüzgar gülü yapımı, omurilik felçlilerin ürettikler bez torbaların boyanması gibi atölye çalışmaları yapıldı. Yöntem firması Beykoz’da okullara koydukları kompost makinalarını tanıttılar.

Çöp Şenliği ekibi

Çöp Şenliği ekibi

Diğer Etkinlikler ELDAY Çöp Şenliği Atık Zirvesi – 2014 Atık Yönetimi Sempozyumu